Leczenie nerwic i lęku

Doktor psychologii i psychoterapeuta Krzysztof Woźniak specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu lęków, zaburzeń nerwicowych, fobii, hipochondrii, stanów drażliwości, niepokoju, oraz wysokiego poziomu napięcia psychicznego. Do swoich terapii stosuje tylko sprawdzone i zaufane techniki psychoterapeutyczne oraz leki, dzięki którym możliwe jest sprawne i szybkie wyleczenie pacjenta z nerwicy. Poniżej dowiesz się czym są zaburzenia nerwicowe oraz tego, jak skutecznie je leczyć.

Czym jest nerwica?

Zaburzenia nerwicowe potocznie zwane nerwicami lub neurozami jest to grupa zaburzeń lękowych z grupy zaburzeń natury psychologicznej i emocjonalnej. Choroby te objawiają się rozmaitymi symptomami, występującymi w tym samym czasie, do których zaliczyć możemy: dysfunkcje narządów, zakłócenia procesów psychicznych, patologiczne formy zachowań oraz zaburzenia emocjonalne. Wszystkie schorzenia i ich objawy powiązane są ze sobą w sieć wzajemnych relacji, które często są powodem pojawiania się innych, bardziej poważnych zaburzeń psychologicznych i emocjonalnych. Chory trapiony nerwicą, świadomy jest objawów, zachowań, natręctw i fobii swojej choroby, jednakże równocześnie mocno przeżywa lęk związany z nimi, który powoduje dysfunkcje w prawidłowym działaniu organizmu.

Przyczyna zaburzeń lękowych i nerwicowych

Przyczyną zaburzeń nerwicowych bardzo często są nierozwiązane, nieuświadomione konflikty wewnętrzne, wynikające z niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb i dążeń. W psychice chorego pojawia się wtedy konflikt psychologiczny pomiędzy jego niespełnionymi aspiracjami i obowiązkami a możliwościami i normami społecznymi go obowiązującymi. Gdy wrażliwa i nieodporna na stres osobowość poddawana jest presji sytuacji, która wymaga od niej sprzecznego funkcjonowania, dochodzi do wyrabiania sobie nieuświadomionych wzorców zachowań i tendencji, które mogą w przyszłości wywołać zaburzenia lękowe i emocjonalne.

Do pozostałych przyczyn zaburzeń nerwicowych zaliczamy:

  • Stres
  • Traumatyczne przeżycia (psychiczne urazy i przewlekły stres)
  • Życie społeczne (rodzina, praca, relacje towarzyskie)
  • biologiczne czynniki (stan fizyczny, stan układu nerwowego, wrodzone cechy temperamentalne)
  • Sytuacyjne czynniki (nadmiar obowiązków, utrata kogoś bliskiego, nieprzychylny los)

Jak leczyć nerwicę?

Podstawą leczenia nerwic i zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, która przez zmianę zachowania i interpretacji własnych objawów oraz bodźców lękotwórczych pozwala przerwać mechanizm błędnego koła (lęk napędza objawy, które nasilają lęk) oraz zrozumieć objawy choroby. Psychoterapia, przeprowadzona przez odpowiedniego specjalistę, umożliwia również rozwiązywanie konfliktów intra psychicznych, które leżą u podłoża wielu schorzeń, co pozwala na prawie całkowite wyleczenie pacjenta. W niektórych, cięższych przypadkach pomocna jest także farmakoterapia.

Nieleczona nerwica prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, obniżenia aktywności fizycznej i psychicznej, utraty roli społecznej oraz izolacji jednostki od społeczeństwa. Możliwe są także różnego rodzaju uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a nawet myśli samobójcze. Ponadto przy zaburzeniach nerwicowych mogą występować także inne schorzenia takie jak bóle brzucha, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, dolegliwości serca i układu krążenia.

Problemy natury psychologicznej, w tym między innymi nerwica wymagają pracy nad samym sobą, zrozumienia i świadomości własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem. Najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą.

Kontakt z psychoterapeutą

Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na nerwicę, nie zwlekaj, porozmawiaj z nim o leczeniu w profesjonalnym i sprawdzonym gabinecie psychoterapeutycznym. Krzysztof Woźniak to sprawdzony doktor nauk psychologicznych, który z pewnością pomoże rozwiązać wszystkie problemy ze zdrowiem psychicznym, zaburzeniami lekowymi i nerwicami. Udziela on pomocy psychologicznej osobom dorosłym, młodzieży i dzieciom w Łodzi i Warszawie. W celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny pod numer telefonu: 601 258 436 lub mailowy: biuro@gabinetpsyche.pl.